Odhady nemovitostí

Cena nemovitosti při prodeji patří mezi stěžejní informace. Zlínský kraj je cenově velmi specifický. Výše cen domů a bytů se neliší pouze rozdílem mezi městem a vesnicí, ale také mezi jednotlivými vesnicemi. Výrazně rozdílné výše tržních cen můžete nalézt také u pozemků k bydlení.

Jak tedy správně určit tržní cenu nemovitosti?

Odhad tržní ceny nemovitostiPředstavte si následuíjcí situaci: chcete prodat prostorný byt s terasou v Uherském Hradišti, který jste koupili před 8 lety za 2,5 mil. Kč. Za tu dobu jste renovovali jeho velkou část v celkové hodnotě 0,5 mil. Kč. Sečíst tyto dvě částky by ale nebylo správným a jediným postupem, jak určit tržní cenu bytu. Vždy je třeba dívat se na váš byt jako na celek zasazený v nějakém místě a čase.

Na co je třeba při sestavování odhadu tržní ceny přihlížet:

  • stáří nemovitosti a technický stav,
  • ve které části města se nachází,
  • materiál budovy a patro domu,
  • další potenciál bytu – zda může být dál renovován nebo rekonstruován,
  • množství dalších bytů, které jsou v těchto místech na prodej,
  • společenská vybavenost,
  • pracovní příležitosti a možný rozvoj lokality také nelze opomenout.

Já navíc používám ještě cenové mapy, které mi pomůžou určit tržní cenu bytu díky počtu skutečně prodaných nemovitostí v lokalitě. To vše a mnohem více bere v úvahu certifikovaný odhadce, který umí realitní trh zhodnotit z dlouhodobého i současného hlediska. Velkou výhodou je, pokud je tímto specialistou přímo váš realitní makléř. Díky tomu, že dobře zná lokalitu a o vašem bytě ví vše, zvládne odhadnout jeho tržní cenu s naprostým přehledem.

V jakých případech je dobré znát tržní cenu nemovitosti?

Tržní cena vaší nemovitosti je důležitým údajem, pokud se ji chystáte v brzké době prodat. Současně je důležitá pro řešení smutného poslání pozůstalosti. Odhad nemovitosti pro dědické řízení vypracuji citlivě, v úctě k zesnulému a s pochopením pro pozůstalé.

Nejčastější chyby při odhadu ceny nemovitosti

Většina prodávajících klientů nemá o tom, co všechno zahrnout do tržní ceny, povědomí. Nezvládnou správně zvážit důležitost jednotlivých kategorií a jejich vzájemné vlivy na výslednou částku za nemovitost. Startovní pozici nemovitosti na trhu máte pouze jednu a promarnit ji by mohlo znamenat zbytečné zpomalení procesu jejího prodeje.

Poptávka po odhadu ceny nemovitosti

*Odhad pro dědické řízení ZDARMA, pokud nemovitost prodáte přes naši realitní kancelář.

Přečtěte si více o zpracování osobních údajů.

Proč si je dobré si tržní cenu nemovitosti nechat určit od profesionála?

Obrátit se na někoho v případě správného určení tržní ceny domu, bytu nebo pozemku je ryzí nutností. Nikdo nechce prodat svoji nemovitost pod cenou, nikdo se také nechce dopustit předražení. Můžete si sami ověřit rozdíl tím, když si jej nejdřív sami doma nanečisto vyhotovíte v některé z nabízených on-line kalkulaček. Následně si se mnou vyhotovení odhadu tržní ceny domluvte hned při náběru vaší nemovitosti. Z rozdílných částek bývají klienti velmi překvapeni.

Jak probíhá odhad ceny nemovitosti?

Odhad tržní ceny nemovitostiCertifikovaný odhadce nepracuje pouze s fotografiemi nebo popisem do telefonního sluchátka. Přijede se na nemovitost a její okolí podívat osobně. Přesnost odhadu se tímto krokem mnohonásobně zvýší. Odhadce projde skutečně celý dům nebo byt, všechny prostory, které k němu náleží (balkony, sklepy, společné prostory atd.) a pořídí si fotodokumentaci a zápisy. Všechny podlahové plochy kontrolně přeměří (včetně těch, na kterých stojí nějaký nábytek). Zajímá se o okolí. Vypracovaný odhad by měl být hotový za několik dní. Následně se s vámi odhadce opět sejde předá vám jej, ale také vám vysvětlí, co která čísla v něm znamenají a proč. V neposlední řadě umí říct dopředu přibližnou částku, za kterou odhad vypracuje, pokud se nejedná o prodej výjimečné nemovitosti (hotel, lovecký zámeček včetně lesoparku atp.).

Kolik stojí odhad nemovitosti?

Běžně stojí odhad tržní ceny nemovitosti několik tisíc korun. Prodávajícím klientům vypracovávám odhad tržní ceny zcela zdarma. V případě dědických řízení provádím odhad tržní ceny nemovitosti zdarma pouze v případě, že bude nemovitost prodána přes naši realitní kancelář RE/MAX Plus.